Kategori: RÖPORTAJ
Okuma: 31.578 kez
Yayın Tarihi: 28.10.2020 Çarşamba 11:25:38
PAYLAŞ

Zincir restoranlarda Covid-19 süreci

Kendine has dokusu ile her yaştan kendini ait hissedenlerin mekanı Leman Kültür, yaşadığımız Covid-19 sebepli önümüzdeki günlerde neler planlıyor? Zincir mekanlara ışık tutması adına, LMK Restaurant Group Operasyon Direktörü Cenk Atalay’a sorduk.
Leman Kültür gibi zincir mekanların Covid-19 önlemleri sonrasında açılması durumunda nasıl bir ilerleyiş bekliyorsunuz?

Dünya çapında büyük bir sağlık sorunu haline gelen hastalıktan kaynaklı, maalesef diğer sektörlerde olduğu gibi yeme içme sektöründe de oldukça derin yaralar açıldı. Tüketiciler gerek maddi gerek ise manevi oldukça zor süreçler geçiriyor. Salgın sonrası faaliyetlere başlandığında illa ki ciddi bir yoğunluk olacaktır ama ekonomik anlamda bu süreç uzun sürmeyecek sonrasında rutine dönülecektir. Burada mali ve operasyon süreçlerini kontrol altına alabilen işletmeler rakiplerine büyük fark atacaktır.

Siz bu yaşanılan salgının insanların yeme-içme alanları konusunda tercihlerini etkileyeceğini düşünüyor musunuz?

Salgın sonrası tüketici hijyen kurallarına oldukça dikkat edecek ve buna önem veren işletmeleri tercih edecektir. Belli bir süre kalabalık ve kapalı mekanlar fazla tercih edilmeyecek, self servis veya paket noktalarda büyük yoğunluk yaşanacaktır. Tüketici kontrollü bir şekilde kendi sosyal mesafesini korumaya çalışacaktır.

Yaz sezonu turizm anlamında maalesef oldukça zayıf geçecek. Yerli turistin bir takım tüketimleri olacaktır ama tüketicilerin tercihleri her zaman sağlık ve temizlik yönünden öne çıkan işletmeler olacaktır.

Karantina süreci sonrası için Leman Kültür özelinde ne gibi bir planlamalarınız var?

Leman Kültür işletmeleri kalite yönetimi gereği mevcut hijyen ve sanitasyon prosedürlerine her zaman olduğu gibi devam edecek. Buna ilaveten; bir takım önlemleri, gerekli çalışmaları ve eğitimleri planladık. İşletmeler faaliyete başladığı günden itibaren işbaşı eğitimlerimizi oldukça arttırıp, personellerimize uygulayacağımız plan ve prosedürler ile ilgili detaylı bilgiler aktarılacak ve düzenli olarak takibi sağlanacak.

LMK Restaurant Group olarak ilerleyen süreçte yeni yatırımlar düşünüyor musunuz?

Mevcutta devam eden 3 yeni şube görüşmelerimiz malum karantina ve alınan önlemler nedeniyle askıya alınmış bulunmakta. Ankara, İzmir, İstanbul özelinde hızlı bir aksiyon alıp yarım kalan projelerin hayata geçmesi için ekstra bir çalışma sağlayacağız.

Özellikle 2020 nin 3.çeyreğinde yurt dışı operasyonu planlıyorduk ama maalesef bu konuyu 2021 yılına bırakmak zorunda kalacağız.
Etiketler zincir, restoran, covid-19,
food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR