Kategori: RÖPORTAJ
Okuma: 4.212 kez
Yayın Tarihi: 22.01.2020 Çarşamba 16:59:49
PAYLAŞ

Sanat Konuğu Yankı Alper

Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan Yankı Alper, kariyerine Kıbrıs gece hayatında solistlik yaparak başladı. 2010 yılında kendi adını taşıyan ilk solo albümünü piyasaya çıkaran sanatçının çıkış parçası “Kaç Yazar?” oldu. Yankı Alper ile hem profesyonel müzik yaşamını, hem de beslenme alışkanlıklarını konuştuk.
Bankacılık ve Finans Bölümü okurken Müzik Bölümü’ne geçiş yaptınız. Bu kararınızı etkileyen şey ne oldu?

Kıbrıs’ta sahne almaya başlamıştım. Zaten küçük yaşlardan beri amatör olarak müziğin içindeydim. Lisede müzik grupları kurmalar falan, bilirsiniz. Bari yaptığım ve hep yapmak istediğim işle ilgili bir şey okuyayım dedim.

“Ya Siyah, Ya Beyaz” isimli yeni single’ınız piyasaya çıktı. Bu single’ın çıkış aşamalarından bahseder misiniz?

Aslında başka bir şarkımı çıkaracaktım. Son anda nedenini bilmiyorum ama vazgeçtim. Bu şarkıyı yapmayacağımı düşünürken, “Ya Siyah, Ya Beyaz” çıktı ortaya. Önce eşim çok sevdi şarkıyı, çok ısrarcı oldu. Ben de melodisini, sıcaklığını çok sevdim, çok inandım. Fikir aldığımız dostlarımız da bizi desteklediler. Hemen aranjör dostum Atınç Tombak’a gittim. Hızlı bir çalışma yaptık ve böylece ortaya çıkmış oldu. Dinleyicilerimiz de severler inşallah.

Şarkıcılığın yanı sıra şarkı sözü yazarlığı da yapıyorsunuz. Sizi en çok etkileyen, yazarlığını da yaptığınız şarkı hangisidir?

Aslında tabii ki hepsini severim ama, 2014 yılında çıkardığım “İmdat” ve sanırım yeni olduğu için şu an “Ya Siyah, Ya Beyaz”a kendimi daha yakın hissediyorum.

Yankı Alper’in yeme içme alışkanlıklarından bahsedelim biraz. Sıklıkla dışarıda yemek yer misiniz? Ne tür yemekleri tercih edersiniz?

Aslında uzun zamandır dışarıda çok sık yemek yemiyorum. Yemek alışkanlıklarım çok değişti. Oldukça az yağlı, çok az tuzlu yemekler tercih ediyorum. Bu yüzden genelde evde yemek yiyorum. Eşimin yemeklerini çok seviyorum. Dışarı çıktığımızda da genel olarak et ya da balık tercih ederim.

İstanbul’da en sevdiğiniz mekan hangisi?

Ben en çok; bildiğim, tanıdığım, ilgi gördüğüm ve lezzetine inandığım yerde yemek yemeyi severim. Değişikliği de çok anormal bir şey olmadıkça hiç sevmem. Balık için Kuruçeşme’de Kuruçeşme Balık’ı, et için de genelde Akatlar Kiliza Restaurant’ı tercih ediyorum.

Dünya mutfakları hakkında ne düşünüyorsunuz? Favori mutfağınız hangisi?

Dediğim gibi, değişikliği pek sevmem ve bizim mutfağımızdan iyi mutfak da henüz görmedim. Yaşasın Türk mutfağı!

Tatlılar, hayatınızın neresinde yer alıyor?

Hiçbir yerinde. Şekeri ebediyen hayatımdan çıkaralı uzun bir zaman oldu.

Sebze yemeklerine mi düşkünsünüz, et yemeklerine mi?

Et yemeklerine... Sebzeyi ancak birisi önüme koyarsa az biraz yiyebilirim.

Formunuzu korumak için profesyonel anlamda destek alıyor musunuz?

Hayır. Çocukluktan beri sporun içinde olduğum için, sporu da beslenmeyi de iyi bildiğime inanıyorum.

Yemek yapmayı seviyor musunuz? Şu an sizi mutfağa alsak bize ne pişirirsiniz?

Aslında sevmiyorum. Ben tüketen tarafta olmaktan memnunum. Ama mutlaka bir şey yapmak zorunda kalsam herhalde size bir et yemeği çeşidi yapardım. Sonuçta en çok tükettiğim o olduğu için onu biliyorum.

Dünyada bir türlü sonu gelmeyen ve giderek artan açlık sorunlarıyla ilgili ne gibi önlemler alınmalı?

Bence en başta farkındalığımız artmalı. Açlık sorunu var, evet biliyoruz ama kim kaç dakika kafa yoruyor ki buna? Herkes kendi derdinde. Açgözlülüğü bıraksak, ihtiyacımız olan kadar tüketsek, biraz da yardımsever olsak. Bunu sadece yemek için söylemiyorum. Hep bana hep bana olmasak, birçok sorunu çözeriz diye düşünüyorum.

Son olarak GidaGundemi.com sitesi ve Food Time Dergisi takipçilerine neler söylemek istersiniz?

İnşallah yeni single’ım “Ya Siyah, Ya Beyaz”ı beğenirler. Sağlıklı ve güzel yemeklerle dolu zamanları olsun.
Etiketler Yankı Alper,
food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR