Kategori: RÖPORTAJ
Okuma: 4.047 kez
Yayın Tarihi: 20.07.2017 Perşembe 16:55:00
PAYLAŞ

Günün her anında "ÇayTaze"

Kültürel mirasımız olan çay içme geleneğini modern ekipmanlar kullanarak profesyonel şekilde sürdüren Çaytaze, kalitesinden ödün vermiyor ve günün her anında taze çay içme imkanı sunuyor.
Çaytaze hikayesi nasıl başladı?

Öncelikle benim 15 yıllık mali işler deneyimim var. Bu 15 yılın sonunda artık kendi işimizin patronu olmak istedik.  Kendi işimizi kurup yine bizim gibi düşünen kişileri de küçük sermayelerle iş sahibi yapmayı hedefledik. Piyasa koşullarına baktığımızda çay satışı yapan ve bu işi profesyonel olarak yapmak isteyen firma sayısının az olduğunu düşündüğümüz için biz de bu sektörde ticarete atılmaya karar verdik.


Çaytaze ismi tamamen spontane gelişti. Çok sevmiş olduğum bir arkadaşımın “Ya Ali şu da olabilir”  demesinden sonra ortaya çıktı. Öyle çok uzun süre üzerinde düşündüğümüz bir isim değil.  Tamamen anlık karar verip Çaytaze ismini koyarak ticaret hayatına atılmış olduk.  Çaytaze markasıyla ve çay sektöründen bu işe başlamamızdaki en büyük etkenlerden bir tanesi ülkemizde çay içme alışkanlığının çok yüksek olması. Kahve konusunda belki fazla bir alışkanlığımız yok ama kültür olarak çay Türkiye’nin neresine gidersek gidelim, dünyanın neresine gidersek gidelim bizlerin vazgeçemeyeceği bir içecek.Çaytaze’ye gelen müşterileri neler bekliyor?

Çaytaze’ye gelen müşterileri öncelikle çayın taze bir şekilde sunumu bekliyor. Çünkü hiçbir noktamızda tabiri caizse bayat çay, kötü çay satmıyoruz. Demlenen çay uzun süre beklediyse bu çayı satmıyoruz, döküyoruz, yenisini demliyoruz. O yüzden çay konusunda markamızın ismine layık hareket etmeye çalışıyoruz. Biz normal siyah çayın yanında, yeni gelişen dünyada son zamanlarda insanların tercih etmeye başladığı 20 çeşide yakın bitki çayı sunumu da yapıyoruz. Bu bitki çaylarının içerisinde adaçayı, kuşburnu, papatya, yeşil çay, nane limon, portakallı yeşil çay, tarçın, siyah tarçın, kış çayı gibi daha çok çeşitlendirebildiğimiz yaklaşık yirmi beş çeşit bitki çayıyla siyah çayımızı tamamlayarak müşterilerimize servis ediyoruz.

Bitki çaylarını french press usulünde demliyoruz. Siyah çayda da aynı şekilde, demlikte bekleyen bir çayı sunmuyoruz. Taze bir şekilde, insan sağlığına zarar vermeyecek, mide ağrılarına yol açmayacak şekilde sunumunu yapıyoruz.Kaç şubeniz var? 5 yıl sonra kaç şubeye ulaşacaksınız?

Şu an hali hazırda 5 şubemiz var. 2 tanesi stand şube şeklinde, 3 tanesi kafe şeklinde. 2 tane Yozgat, 1 Kırıkkale, 1 Şanlıurfa, biri de Bursa’da olmak üzere 5 şubedeyiz. Bu 5 şubemiz altı ay içinde açmış olduğumuz şube sayısı. Önümüzdeki iki yıl içerisinde şube sayısını 20’ye çıkartmayı planlıyoruz. Bunun 10 tanesini stand şube, 10 tanesini kafe restoran bölümü dediğimiz şube sayısıyla destekleyerek toplamda 2 yıl içerisinde 20 şubeyi açmayı planlamaktayız.

Yaklaşık 3 ay içerisinde gerçekleşecek olan Suudi Arabistan ve körfez ülkelerinde anlaşmasını yapmış olduğumuz bir master franchise anlaşmamız var. Master franchise anlaşmamız bünyesinde minimum 10 şube olmak koşuluyla 2018 yılından başlayarak Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine Çaytaze markası ile kafe ve stand şubelerimiz hizmete girerek bu hedef sayımızı otuzun üzerine çıkarmayı hedeflemekteyiz. Markamızla Arabistan ve Körfez ülkelerine açılmayı planladık ve gerçekleştirmeye çok yakın durumdayız.

Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Biz marka olarak ismimize layık şekilde ürünümüzün sunumunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sadece  çay değil tüm çeşitlerde, kahve ve pasta grubunda da müşterilerimize daima taze bir ürün sunumu yapmanın gayreti içerisindeyiz. Bunu da şu ana kadar başarmış durumdayız. Özellikle çay konusunda oldukça olumlu tepkiler alıyoruz.Yatırımcılara mesajınız nedir?

Yatırımcı olmak isteyen kişilere tavsiyem şu, çay kahve sektörü özellikle de çay sektörü karı çok yüksek olan bir sektör. Yüksek fiyatlarla yatırım yapmanıza gerek kalmayan, diğer sektörlere göre riski çok daha az olan bir sektör. O yüzden eğer ki 10-15 yıl gıda sektöründe bir tecrübeniz varsa bu tecrübeyi mutlaka ve mutlaka hayata geçirin. Örnek veriyorum Çaytaze markasıyla bir yatırımcı stand şube açmak istediğinde harcaması gereken para 60 bin ile 80 bin arasında bir rakam. Bu harcayacağı 60 bin tl’nin kendisine geri dönüşü bulunduğu lokasyona göre 6 ile 8 ay içerisinde sağlanıyor. Yani karlılığı çok yüksek bir iş olduğundan dolayı yatırımcıların riski çok az. Aynı zamanda şöyle bir şey daha var, bir kafe grubunu düşündüğümüzde yaklaşık 100-120 m²’lik bir kafeyi yatırımcılarımıza 200-250 bin lira maliyetle açarak kendi işlerini kurmalarını ve kendi işlerinin patronu olmalarını sağlıyoruz. Maliyetlerimiz o yönde yatırımcılara göre çok çok iyi, kabul edilebilir seviyede. En önemlisi ismimiz bir Türk ismi, Türk markası. Ben yatırımcıların bu tip markalara, sadece bize değil bu tip yerli Türk ismi olan Türk markalara daha çok rağbet göstermelerini, bu markalarla daha çok ilgilenmelerini bekliyorum açıkçası. Çünkü biz biz olduğumuz sürece daha iyi oluruz, daha çok büyürüz ve daha güçlü oluruz. Neden biz Türkiye olarak Türk  markaları olarak yurtdışından talep aldığımız gibi Avrupa ülkelerine bu markalarımızı pazarlamayalım? Dışarıdan Avrupa markalarını ülkemize getireceğimize ülkemizdeki yerli markaları ülke içerisinde büyüterek dışarıya taşımanın yollarını arayalım. Benim yatırımcılardan beklentim ve isteğim yerli markalara rağbet etmeleri.

Türkiye’de çay içme alışkanlığı evrim geçiriyor mu? Farklı çay talepleri var mı? 

Çay içme alışkanlığı evrim geçirmiyor, aslında şöyle bir şey oluyor, insanların çaya olan talebi git gide artıyor. Bu kahveyle doğru orantılı ilerlemiyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalardan sonra bitki çaylarının ne kadar faydalı olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte tüketiciler bitki çaylarına daha çok ağırlık vermeye başladı. Ihlamur, adaçayı, papatya ve kış çayından çok fazla talep alıyoruz. Farklı çay talepleri geldiğinde de bu talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Ülke genelinde siyah çaydan sonra muazzam bir şekilde yeşil çay tüketimi gerçekleşiyor. Kış aylarında papatya çayı, portakal çayı, kuşburnu çaylarına rağbet artıyor. Hem herkes bizim kafe ve restoranlarımızda bunları rahatlıkla içebiliyor, hem de bunları bizden paket halinde alıp, evlerinde demleyip içebiliyorlar. Çünkü biz aynı zamanda kafelerimizde tüketicilerimize sunmuş olduğumuz çayları 125’er gramlık 250’şer gramlık 500’er gramlık paketler halinde satışını gerçekleştirerek aynı lezzette evde yapmalarını sağlıyoruz.

Çay demlemenin püf noktaları nelerdir? İyi çay nasıl anlaşılır?

Biz sonuçta Karadeniz kökenli bir aile değiliz. Fakat Çaytaze markasıyla siyah çayların doğru bir karışımla piyasaya girerek hizmet verdiğine kanaat getirdik. Bizim üzerinde iki yıl çalıştığımız, sürekli denemeler yaptığımız, formülünü tamamen bizim belirlediğimiz ve karışımını yaptığımız bir çay. Çayın üzerine kaynar su dökerek yaklaşık 15 ile 18 dakika arasında demliyoruz. Hatta bazı durumlarda damlama yöntemi dediğimiz bir demleme yöntemiyle de çayı demliyoruz. Çayı bu şekilde 15 dakika ile 18 dakika kadar demledikten sonra kafe ve restoranlarımızda bu çayın maksimum 20-25 dakika içinde tüketilmesini sağlıyoruz. Az demliyoruz, kısa sürede satışını yapıyoruz. Kısa sürede satışını yaptığımız için de sürekli tüketicilerimize taze çay satışı yapıyoruz. Çayımız her zaman taze. Günün her anında Çaytaze.

Pazarlama aktiviteleriniz nelerdir?

Genellikle internet aracılığıyla ve ekonomi dergilerinde markamızın tanıtımına yer vererek pazarlama faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bayilik veren firmaların toplanmış olduğu belli başlı internet sitelerinde bulunan reklamlarımızla, ilanlarımızla yatırımcılarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Çay konusunda bir girişimde bulunmak isteyen herkesin başvurmuş olduğu ilk yöntem internet olduğundan yatırımcılarımız bize çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorlar. Aynı şekilde ürünlerimizin pazarlaması konusunda yine internet ve ekonomi dergileri üzerinden, yerel ve ulusal gazeteler üzerinden pazarlama tekniklerini kullanmaktayız. Markamıza olan yoğun talebe baktığımızda, bu mecraların bize pazarlama teknikleri konusunda oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

Etiketler çaytaze,
food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR