Kategori: RÖPORTAJ
Okuma: 4.351 kez
Yayın Tarihi: 27.10.2020 Salı 15:18:20
PAYLAŞ

Dünya Markası olma yolunda bir Türk Markası

Fast Food seçenekleriniz arasında, aslında çocukluğunuzdan beri damağınıza ve ruhunuza hitap eden, severek tükettiğiniz, bol seçenekli, lezzetli bir gözleme olmasına ne dersiniz? Artık bu seçeneğiniz mevcut. Nasıl mı? Gözlemio Kurucu Ortağı Ömer L. Soylu’dan dinleyelim…
Nasıl böyle bir karar aldınız? Gözlemio nasıl doğdu?

Bir yurtdışı seyahatimizde hızlıca yemek yeme ihtiyacımızı gidermek istediğimizde, açıkçası alternatifler arasında biraz çaresiz kaldık. Aklıma gözleme geldi ve gözleme yeme imkanı olsa çok rağbet göreceğini düşündüm. Bu fikri, iş ortağım Tahir Tuluk’a açtım. Kuruluş hikayemiz aslında bu fikirle başladı ve beraber gözlemeyi bir dünya markası yapmak üzere yola çıktık.

2018 yılında bu iş için bir şirket kurduk ve çalışmalara başladık. Üniversitelerle, gastronomi eğitim merkezleriyle, ünlü şeflerle, akademisyenlerle görüştük ve rotamızı belirledik. Bir Ar-Ge merkezi kurduk. 1 yıl hem ürün geliştirme hem konsept oluşturma hem de gözlemenin pişirileceği ekipmanla ilgili Ar-Ge çalışması yaptık. Sayısız tadım sonrasında ekşi mayalı gözleme hamurunun formülünü bulduk ve günün her saati her yaş kesimine hitap edecek bir menü oluşturduk.

Her misafirimize aynı standartlarda lezzet sunabilmek için yerli, yabancı çok sayıda firmanın farklı ızgaralarını, fırınlarını, makinalarını denedik. Sonunda geleneksel yöntemlerimizin modern bir şekilde devam etmesini sağlamak için yeni bir gözleme ocağı icat ettik.

Bu lezzetin her gün yüzlerce, binlerce misafirimize sunabilecek hale geldiğimize inandığımızda ise Gözlemio markasıyla ilk mağazamızı İstanbul Şişli’de açtık.

Ülkemizin dört bir yanında herhalde çok sayıda gözleme tarifi vardır. Menüyü nasıl belirlediniz? Geleneksel üretim şekillerini modern mutfaklara nasıl adapte ettiniz?

Gözleme hemen her restoranın, her cafe’nin menüsünde bulunan hatta evlerde bile sıklıkla yapılan bir yiyecek. Genellikle de sipariş süresi epey uzundur, temizliği tartışmalı ortamlarda hazırlanır, içinde ne olursa olsun hamur yemiş gibi hissedersiniz, hatta hazır yufkadan yapan yerler çoktur.

Biz bin yıllık geleneksel tarifleri bugünün modern yöntemleriyle hazırlıyoruz. Dolayısı ile Gözlemio hem geleneksel hem de yenilikçi bir fast food diyebiliriz. Hamurumuz aynı geleneksel Anadolu gözlemesi gibi ekşi mayalı ve incedir. Ekşi mayalı hamur sayesinde gözleme midenize oturmaz, sindirimi kolaydır, kan şekerinizi aniden yükseltmez. Menümüzde yaklaşık 20 çeşit gözleme var. Gözleme içlerindeki harçlarımızı da şeflerimiz özel olarak hazırlıyor. 

Gözlemio’nun en önemli farklarından biri de patenti bize ait olan gözleme pişirme ocağıdır. Bu ocakla gözlemelerin 5 dakikada ideal seviyede pişmesi sağlıyoruz. Gözlemio’da gözleme az veya fazla pişmiş olmaz.

Reçetelerinizin en önemli özelliği nedir? Şimdiye kadar yapılmamış, inovatif bir reçeteniz var mı? Menüdeki en çılgınca seçenek nedir?

Yola çıktığımızda, Anadolu’daki farklı gözleme tariflerini inceledik, geleneksel reçeteleri günümüzün damak tadına uygun bir hale getirebilmek için aylarca Ar-Ge mutfağımızda çalıştık. Sayısız tadımın sonunda bize özel, ekşi mayalı bir hamur reçetesi elde ettik.

Anadolu’nun bereketli topraklarının altın sarısı buğdayından elde ettiğimiz leziz hamurumuzla önce klasik gözlemelerin en lezzetlisini, sonra özel formüllerle lezzetlendirdiğimiz malzemeleri bol bol koyarak yeni nesil gözlemelerimizi keşfettik.

Vazgeçilmez klasikler dediğimiz Patatesli, Peynirli, Ispanaklı gibi gözlemelerin yanı sıra Karışık, Jumbo Mix, Mozzarellalı, Vejetaryen Mix gibi yeni nesil gözlemelerimiz de var. 
Gurme kategorisinde ise Kavurmalı, Tavuklu, Pastırmalı gibi gözlemeler var. 

Ayrıca, mevsimlere göre özel gözlemeler de çıkarıyoruz. Mesela, şu anda Pırasalı gözlememiz çok revaçta. Bahar gelince taze otlu gözlemeler yok satıyor. Kadın misafirlerimizden aldığımız geribildirimlere baktığımızda, muzlu çikolatalı gözleme favori ancak kışa özel balkabaklı gözlemenin de yenilikçi tatlar arayanları mutlu ettiğini görüyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız sürekli devam ediyor. Sürekli yeni ürünler geliştiriyoruz.

Gözlemio mekanlarının özelliklerini konuşalım mı? Hızlı yemek mi, keyif alanı mı?

Gözlemio şubeleri için siparişinizin hızlı geldiği ancak yerken keyfini doya doya çıkardığınız mekanlar diyebiliriz. İşletmelerimizin mutfak tasarımları açık mutfak şeklinde olduğundan misafirlerimiz ürünlerin hangi ortamda ve nasıl hazırlandığını da izleyebiliyorlar. Esasen bu süreci izlemeyi seven, az sonra yiyeceği gözlemeyi mutfak sürecinde takip edip, kaydeden çok misafirimiz oluyor. Nasıl hazırlandığını gördükten sonra zaten hem gönül rahatlığıyla hem keyifle tadını çıkarıyorlar.

Franchise sistemi ile mi büyüyeceksiniz? Yurtdışı hareketi nasıl planlandı?

Gözlemio şu anda sadece Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Avustralya’dan Hollanda’ya, Azerbaycan’dan Amerika’ya kadar çok sayıda ülkeden franchise talebi aldık. En kısa sürede yurtdışı operasyonlarına başlayacağız.

Şimdi Gözlemio nerelerde var? Hedef neresi?

Bugün itibariyle biri Şişli, biri Meydan İstanbul AVM olmak üzere iki şubemiz bulunuyor. Yıl içinde mağaza sayımızı daha da arttıracağız. Müşterilerimizin talep ettiği, bizi görmek istediği her yerde olmaya gayret edeceğiz. Franchise taleplerini de bu yıl değerlendirmeye başlıyoruz. Dolayısı ile Gözlemio’yu tatmak isteyen herkes bize ister işbirliği yaptığımız yemek siteleri üzerinden, ister şubelerimize gelerek ulaşabilir. Gözlemio’nun uzun vadeli tek bir hedefi var, o da bir dünya markası olmak ve gözlemeyi de dünyada hızlı yemek alternatifi olarak yaygınlaştırmak. Önümüzdeki 5 yıl içinde 100 şubeyle ülke geneline ve yurtdışına ulaşmak istiyoruz.

 
Etiketler Fast Food, Gözlemio,
food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR