Kategori: RÖPORTAJ
Okuma: 4.399 kez
Yayın Tarihi: 25.10.2020 Pazar 19:41:58
PAYLAŞ

BEDENİN DE BESLENSİN RUHUN DA

Evsiz, sokakta yaşayan insanlara destek olmak için 2 yıl önce bir sosyal sorumluluk projesi olarak doğan Hayata Sarıl Lokantası’nda; çok özel, çok güçlü bir kadınla bir araya geldik: Ayşe Tükrükçü… “Bedenin de beslensin, ruhun da” sloganıyla yola çıkan Ayşe Hanım’ın sıcacık sohbetine de, Hayata Sarıl Lokantası’nın muhteşem lezzetlerine de doyamadık....
Hayata Sarıl Lokantası, kesinlikle sıradan bir lokanta değil. Hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Burası, dediğiniz gibi sıradan bir lokanta değil, çünkü burada çalışanlar sıradan insanlar değil. Toplumda yok sayılan, ezilen, ötekileştirilen ve hayatları çalınmış insanları topluma yeniden kazandırmak için mücadele verdiğimiz bir lokanta. Geçmişte ben de yok sayıldım, bir gün bir şey olacak dedim. Babamdan kalan mirası; çektiğim sıkıntılara sebep olan, hayatımı harcayanlara karşı değil, hayatı çalınmış insanlar için kullanmaya karar verdim. Ben hem onlarla aynı yerde çalışacağım, hem yiyeceğim, hem de onlara hak tanıyacağım dedim.

1996’da Hayrettin ile tanıştığım Şefkat-Der’de; özellikle hayatsız kadınlar, taciz, tecavüz mağduru kadınlar için her yıl bir etkinlik yapardık. 2014 yılında Hayrettin bana dedi ki: “Abla ne yapmam lazım?” Ben rahatsızdım, evsizler evinde kalan arkadaşlara çorba yapılıp dağıtılmasını söyledim. 4 gün çorba yapıp dağıttılar. Ama verdikleri çorba içilmiyordu. 5. gün beni aradılar, “Ayşe Abla yetiş” dediler. Ben yetiştim, işi devraldım. İki seneye yakın bir süre her gün evsizlere çorba yapıp dağıttım. Onların sözcüsü oldum. Basına çıktım, her yerde dile getirdim. Şimdi sokakta insanlar “Bir liran var mı?” diye sorulduğunda çıkarıp veriyor. O bir lirayı verme, iş hakkı tanı. Bir lira üç lira verip vicdanını nasıl rahatlatıyorsun ki?

Evsizlere iş ve eğitim imkanı sağlıyorsunuz. Burada çalışanlar kimler?

Başta ben. Defnemiz, Kaderimiz var. Şimdi yeni bir personelimiz daha oldu. Yaşayan kütüphane diye bir etkinlik var. Defne ile geçen yıl orada tanıştık. Defne’ye dedim ki: “Ben böyle bir proje yapacağım, benimle var mısın?” Defne bir trans kadın, benim tanıdığım dönemler sokakta kitap satıyordu. Kötü bir şey yapmıyordu, kitap satıyordu ama sokaktaydı. Teklifimi kabul etti.

Hayata Sarıl Lokantası’nı nasıl kurdunuz?

Mehmet Gürs ve Türkiye genelinde 300 şefin buluştuğu Yedy diye bir program var. Orada çok yürekli şeflerle tanıştım. Çorba dağıtım sürecinde, Yedy’ye konuşmacı olarak gittiğimde, Sabancı Vakfı’nda “fark yaratanlar”dan seçilmiştim. Adım Adım Grubu’nda sağ olsun Itır Hocamız beni aday göstermişti. Seçildim. Bir çorbanın bu kadar fark yaratması, yoktan gelip insan gibi yaşamak isteyen Ayşe’nin çorbası olmasındandı. Ayşe’nin babasına yaptığı çorbaydı. Rahmetli babama kanser hastasıyken yapıp yedirdiğim çorbanın aynısını sokakta yaşayan insanlara da yapıyordum. Yedy’de konuşma yaptığım sırada Grundig firması beni dinlemiş. Görüşmeye çağırıp ne yapabileceklerini sordular. “Bir yılbaşı yemeğimiz var, gelirini size vereceğiz” dediler. O süreçte lokanta mı açsak, dernek mi, şirket mi kursak diye düşündük. 10 bin lira aldık, hemen Hayata Sarıl Lokantası’nın derneğini kurduk. Derneği kurduktan 2 ay sonra da dükkanımızı tuttuk. Burası tamamen bağışlarla ve desteklerle kurulan bir lokanta.

Hayata Sarıl Lokantası’nın müşterileri nasıl destek olabilir?

Burada herkes gündüz ücretli yemek yiyebiliyor. Saat 18.30’dan sonra evsizler için hazırlık başlıyor. 19.30’da evsizler için yemek veriliyor. Bugüne kadar 12.546 tabak ücretsiz yemek verdim. “Bedenini de besle, ruhunu da” derken aslında şunu kastediyoruz: Hayata Sarıl’da hem iş imkanı, hem de psikolojik destek veriyoruz. Bireysel koçluk, mutfak eğitimi, hijyen eğitimi, ücretsiz yemek veriyoruz. Bize Entema destek oldu. Ben genelevden çıktığımda bana devletin verdiği bir sertifika, vesika vardı. Mutfak eğitimi aldıktan sonra sertifikamı alınca ağlamaya başladım. Emir Şef orada, Kürşat Şef orada, Nilay Şef orada, Efe Şefim geldi. Ne oldu diyorlar, ben ağlamaktan konuşamıyorum. Vesikadan sonra aldığım ilk sertifika dedim. Sertifikayı küçülttürdüm, kaplattım babamın mezarına götürüp koydum. Genelevden çıktıktan sonra burası benim insan gibi kabul edildiğim yer oldu. Burada 38 saat psikolojik destek aldık, hala da almaya devam ediyoruz. 24 saat Aşçılığa Giriş Eğitimi, 3 saat Endüstriyel Aşçılık Eğitimi aldık. 192 gönüllümüz var. Bir gıda oluşumu yarattık. Carrefour’lardan, Migros’lardan gelen fazla gıdalarla evsizlere yemek yaptık.

Hayata Sarıl Lokantası açıldığında herkes bizi tebrik etti. Demak Gıda Kurucu Ortaklarından Özlem Sözer ve Pazarlama Müdürü Çağla Aşar her zaman bizim yanımızdaydı. Onların desteğiyle, ilk günden beri yanımızda olan sponsorlarımıza Demak Gıda ürünlerinden oluşan gurme hediye paketleri hazırlayıp gönderdik.

Demak Gıda bana kalite ve lezzeti hatırlatıyor.

Hayata Sarıl’ın yaptığı çok güzel bir şey daha var. Askıda yemek nedir?

Diyelim ki ben gelip burada yemek yedim, 50 TL tuttu. Diyorum ki 60 TL vereceğim, 10 TL’yi de bağışlamak istiyorum. Sokakta dilencilik yapan bir evsize para vereceğine, dilencilikle para kazanmasına destek olacağına, burada bir evsizin akşam yemeğini karşıla. Sen bağış yapsan da, yapmasan da ben o yemeği yapıyorum. Dün 128 kişiye yemek verdim, en yüksek sayım 178. Perşembe günü 158 kişiye yemek verdim. Bu sayıları topladığımızda ücretsiz verdiğimiz tabak sayısı 13 bini geçti. Her gün aralarına katılanlar oluyor.

Dergimizin takipçilerinin de buraya gelerek bu projeye dahil olmasını istiyoruz. Sizin okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Okuyucularınıza, “Önce gelin burada hayatı okuyun” derim. Dergileri yanınıza alın gelin, kahveler bizden, okumak sizden. Rastgele bir mekanda kahve içeceğinize Hayata Sarıl’da içmek ayrı bir zevktir. Burası daha 5 aylık çocuğumuz.

Burada yemek yiyen evsizler: “Allah razı olsun, teşekkür ederiz, bugün şu kadar insan bize destek çıkmış, onlara bizim için teşekkür et Ayşe Abla” diyorlar. Bir kibrit çöpü bile olsa herkesin desteğini bekliyoruz.
 
food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR