Trabzon gastronomik marka kent olma yolunda

Gastronomi Sektörünün öncü ve yenilikçi sivil toplum kuruluşlarından olan ve ülke lezzetleri üzerine, akademik, bilimsel, kültürel ve sosyolojik çalışmalarıyla öne çıkan Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), Trabzon’a gastronomi ziyareti gerçekleştirdi.
Kategori: HABERLER
Okuma: 1.652 kez
Yayın Tarihi: 15.07.2020 Çarşamba 13:15:19
PAYLAŞ

Gastronomi Sektörünün öncü ve yenilikçi sivil toplum kuruluşlarından olan ve ülke lezzetleri üzerine, akademik, bilimsel, kültürel ve sosyolojik çalışmalarıyla öne çıkan Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), Trabzon’a gastronomi ziyareti gerçekleştirdi. GTD Başkanı Gürkan Boztepe, gerçekleştirdikleri Trabzon ziyaretlerle ilgili; “Ülkemizin en önemli Gastronomik Lokasyonlarından biri olan Trabzon şehri, gerek ürünleri, gerekse doğası ve gerekse kültürü ile Gastronomi Turizminde de hakettiği yeri alacak” dedi.

Trabzon, Uzungöl ve Akçaabat’da incelemelerde bulunan GTD Başkanı Boztepe; Trabzon Uzungöl’de özelikle yerli turistlerin rağbet edebileceği bir dönem olduğu ve pandemi fırsatını iyi değerlendirmek gerektiğinin altını çizerek, sözlerine şunlarına ekledi;

“Trabzon; tereyağ, Vakfıkebir Ekmeği, mıhlama, Kuymak, Hamsi ve etli sarma gibi pek çok gastronomik ürünün ana vatanı. Bunun yanısıra; Ayasofia, Atatürk Müzesi, Boztepe gibi mükemmel tarih ve kültür mirası hazır bizleri beklemekte.” dedi. Gürkan Boztepe, kendi soyadını da taşıyan Trabzon için gastronomi alanında çalışmaya hazır olduklarının altını çizdi.

Türsab ve T.C.Kültür Turizm Balanlığı ile entegre şekilde Türk Mutfağını Dünyaya tanıtan GTD önemli çalışmalara imza atıyor. GTD, Trabzon temsilcisi Crakers Pizza Genel Müdürü Ahmet Sait Tütünci ve yöneticileri Gürkan Boztepe ve GTD ekibini yöreye uygun şekilde kentte ağırladılar.

Heyette GTD Gastro Akademi Başkanı ve Türsab Boğaziçi BYK Başkanı Dr.Yüksel Türemez, GTD Çevre ve Doğa Komite Başkanı Doç. Dr. Efsun Dindar, GTD GT Hijyen Belgesi Gıda Mühendisi Aycan Acet ve Başkanlık asistanı Nilgün Daşçı yer aldı.

Ziyaret sırasında Akçaabat Belediye Başkanı GTD heyeti ile görüşme koordine ederek, gastronomik anlamda Akçaabat Köftesi için yapılabilecekleri masaya yatırdı. 

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR