Mutfak temizliğinin önemli detayları

Mutfak temizliği korkulu rüyanız olmasın. Mutfak temizliğinin püf noktaları ile mutfağınızı kolayca pırıl pırıl yapabilirsiniz. Peki, mutfak temizliği nasıl yapılır? İşte, mutfak temizliğini püf noktaları!
Kategori: HABERLER
Okuma: 1.208 kez
Yayın Tarihi: 27.05.2020 Çarşamba 19:51:08
PAYLAŞ

Mutfak temizliğine nereden başlamalıyım, hangi malzemeyi kullanmalıyım ve mutfak temizliğini nasıl daha kolay yaparım gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Temizlerken düzenleyin

Temizlik sonrası düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama temizlik sırasında düzenli olarak hem temizliği daha kolay yapacaksınız, hem de temizlik sonrasında ekstra iş yükünden kurtulacaksınız. Temizlik işlemini planlı ve düzenli şekilde yaparak mutfağınızın daha kolay temizlendiğini göreceksiniz.

Önce mutfak dolabı

Mutfak temizliğinde mutfak dolaplarına öncelik vermelisiniz. Mutfak dolabını periyodik aralıklarla temizlemek gerekir. Mutfak dolabını 10 günde bir temizlemek idealdir.

Bulaşıklar

Bulaşıklarınızı elde değil bulaşık makinesinde yıkamaya özen gösterin. Bu, enerji tasarrufu sağlayacağı gibi, size zaman da kazandıracak. Bulaşıklarınızı makinede yıkayarak diğer işleri yapmak için yorulmamış olacaksınız.

Tost makineleri

Plakası çıkan tost makineleri bulaşık makinesinde yıkanabilir. Plakası çıkmayan tost makineleri ile bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile temizlenmelidir. Bulaşık teli kullanmanız plaka yüzeylerine zarar vermenize neden olabilir.

Temizlik malzemeleri

Mutfak temizliğinde leke çıkarıcıları ve mikrofiber bezleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu noktada ölçüleri kaçırmamaya ve materyallerinizi hijyenik tutmaya özen gösterin.

Ocak temizliği

Ocak temizliği yaparken öncelikle süngerinize biraz deterjan ve su damlatın. Ocağınızın üzerinden geçin. 3-4 dakika bekledikten sonrasüngerinizi yıkayın ve çamaşır suyu dökün. Çamaşır suyu olan süngerinizle lekeleri temizleyin. Sonra durulayın.

Fırın temizliği

Fırın temizliği için ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Fırınları belirli periyotlarla değil her kullanımdan sonra temizlemelisiniz. Fırına sıçrayan yemek lekelerini zamanında temizlemezseniz, daha sonra bu lekelerin sizi uğraştıracağından emin olabilirsiniz.

 

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR