Göbeklitepe menüsü eşliğinde ödüller verildi

Türkiye’nin gastronomi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Mutfak Dostları Derneği’nin geleneksel gala yemeği bu yıl “Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe“ temasıyla 26 Nisan 2019 akşamı Feriye’de gerçekleşti.
Kategori: HABERLER
Okuma: 2.812 kez
Yayın Tarihi: 30.04.2019 Salı 16:01:21
PAYLAŞ

Büyük ilgi gören gecede ayrıca Mutfak Dostları Derneği Yönetim ve Danışma Kurulu tarafından Türk mutfağına emeği geçen isimlere verilen Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’nin lansmanı yapıldı. Bu yıl ilk kez verilen ödüller kapsamında, gazeteci ve eski Mutfak Dostları Derneği Başkanı Ahmet Örs’e "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" takdim edilirken; Gastronometro Direktörü, başarılı şef Maximilian Thomae "Mutfaktaki Türk Dostları" kategorisinde, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı ve geleneksel peynir üreticisi İlhan Koçulu ise "Gastronomiye İlham Verenler" (Geleneksel Peynirciliğin Gururu Boğatepe Köyü) kategorisinde ödüle layık görüldü. 

Ülkemizin özgün lezzetlerini ve yöresel üreticileri desteklemek adına bir lezzet envanteri oluşturulması konusunda önemli işlere imza atan ve uluslararası projelerle adını duyuran Mutfak Dostları Derneği çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Mutfak Dostları Derneği’nin bu yılki gala yemeği «Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe» temasıyla 27 Nisan Cumartesi akşamı Feriye’de gerçekleştirildi. İnsanlık tarihinin sıfır noktası olarak tanımlanan Göbeklitepe’yi gastronomik bir perspektiften deneyimleyerek binlerce yıl öncesine bir yolculuk yaptıran gecede Feriye’nin genç şefi Esra Acar Koç ve ekibinin Göbeklitepe Kazı Koordinatörü ve Almanya Arkeoloji Enstitüsü'nden Dr.Lee Clare’in referansıyla listelenen ürünlerden seçilerek oluşturduğu menü büyük beğeni topladı.

2019 Sayın Cumhurbaşkanı tarafından "Göbeklitepe Yılı" ilan edildiğini belirten Mutfak Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Kakınç, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “İnsanlığın geleceğini değiştirecek olan tarımla ve buğdayla tanışma hikayesinin başladığı yer olan Göbeklitepe, kuşkusuz hem turizmimiz hem de gastronomimiz adına belki de sahip olduğumuz en büyük değerlerden biri. Bu noktadan hareketle, derneğimizin her yıl özel bir konseptle gerçekleştirdiği gala yemeğini bu yıl Göbeklitepe'ye ithaf etmeye karar verdik. Neolitik Çağ’da bulunan malzemelere ışık tutan ve bu besinlerin günümüz modern mutfak teknikleriyle harmanlanması ile oluşturulan Göbeklitepe menüsü Göbeklitepe Kazı Koordinatörü ve Almanya Arkeoloji Enstitüsü'nden Dr.Lee Clare'in referansıyla listelenen ürünlerden seçilerek oluşturuldu. Gala yemeğimizi Feriye'nin tarihi ve büyüleyici atmosferinde yapmayı planladığımız için, bu menüyü mutfak ekibiyle yine aynı ürünleri baz alarak revize ettik. Ayrıca bu akşam ilk kez gerçekleştireceğimiz, gelecek senelerde de devam ettireceğimiz Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’yle zengin mutfak kültürümüzü korurken geleneksel mutfak kültürüne zarar vermeden sınırları kaldıran, yaratıcılığı destekleyen, topraklarımızdaki ürünler ve pişirme teknikleri ile ilgili farkındalık yaratan sürdürülebilir bir organizasyonun ülkemize kazandırılmasını amaçlıyoruz. Bu bir derecelendirme sistemi değil; emeğin, lezzetin ve yaratıcılığın desteklenmesini; yeni yeteneklerin ortaya çıkarılmasını, kategorisinde örnek olarak görülüp ödül verilen mekan ve kişiler aracılığıyla o kategorideki kalite kriterlerine dikkat çekilmesini hedefleyen bir ödül“.

GÖBEKLİTEPE HAKKINDA SON GELİŞMELER İLGİYLE DİNLENDİ

Gala gecesi sadece gastronomi alanında değil aynı zamanda da kültürel ve tarihi boyutuyla da beğeni topladı. Gala yemeğine özel davetli olarak katılan Göbeklitepe Kazı Koordinatörü ve Almanya Arkeoloji Enstitüsü'nden Dr. Lee Clare yaptığı sunumda Göbeklitepe kazı alanındaki son bulguları aktardı. Göbeklitepe’nin insanoğlunun yerleşik hayata geçişinde büyük rol oynadığını belirten Dr. Lee Clare, «Göbeklitepe çok amaçlı bir yapı. Sadece dini ritüeller için değil aynı zamanda sosyalleşme için inşa edilmişti. Diğer bir ifadeyle hem sosyal hem dini bir merkezdi. Göbeklitepe orada yaşayan insanların kendi anlatılarını, hikâyelerini ortaya koyabilmek için yaptıkları bir yerdi. Göbeklitepe avcı-toplayıcı yaşamdan tarıma geçişte çok uzun ve sancılı bir süreç yaşayan atalarımızın eseri. Kazı devam ettikçe alanda yerleşik hayatın izlerine rastlıyor ve şaşırtıcı bulgulara ulaşıyoruz. Bu nedenle Göbeklitepe inanılmaz bir evrensel değer» dedi. Ardından söz alan Ahmet Örs ise hem gazeteci ve araştırmacı kimliği, hem derin gözlemleriyle Göbeklitepe'nin gastronomik yönünü katılımcılara aktardı. 

1. ALTIN KAŞIK GASTRONOMİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Gala yemeğinde ayrıca Mutfak Dostları Derneği Yönetim ve Danışma Kurulu tarafından Türk mutfağına emeği geçen isimlere verilen Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’nin lansmanı gerçekleştirildi. Bu yıl ilk kez verilen ödüller kapsamında, gazeteci ve eski Mutfak Dostları Derneği Başkanı Ahmet Örs’e "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" takdim edilirken; Gastronometro Direktörü, başarılı şef Maximilian Thomae "Mutfaktaki Türk Dostları" kategorisinde, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı ve geleneksel peynir üreticisi İlhan Koçulu ise "Gastronomiye İlham Verenler" (Geleneksel Peynirciliğin Gururu Boğatepe Köyü) kategorisinde ödüle layık görüldü. Her yıl düzenlenmesi planlanan Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri aşağıdaki kategorilerde verilecek.

· YILIN ŞEFİ / TÜRK VEYA ÜLKEMİZDE ÇALIŞAN YABANCI ŞEFLER
· YILIN EN İYİ GELENEKSEL LOKANTASI (KEBAP, BALIK, ESNAF VB.)
· YILIN EN İYİ YABANCI KONSEPT LOKANTASI
· YILIN EN İYİ TEK ÜRÜN GELENEKSEL LOKANTASI
· YILIN EN İYİ PASTANESİ VEYA TATLI EVİ
· YILIN EN İYİ ÜRÜN SATIŞ NOKTASI / YİYECEK – İÇECEK
· YILIN GENÇ ŞEFİ 

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR