Fast food devine vegan burger satışı

Bağlı ortaklığı Hasat BNO üzerinden Hollanda'dan 1 milyon 223 bin Euro tutarında sipariş alan Avod Gıda, ABD'li fast-food devinin talep ettiği vegan burger numunesi için de çalışmalarını sürdürüyor.
Kategori: HABERLER
Okuma: 4.062 kez
Yayın Tarihi: 26.09.2020 Cumartesi 11:59:27
PAYLAŞ

İzmir Menemen’de bulunan tesislerinde ABD ve Avrupa ülkelerine kurutulmuş gıda ve sos ihraç eden Avod Gıda, Hollanda’dan yeni sipariş aldı. Bağlı ortaklığı Hasat BNO üzerinden şirketin aldığı siparişin tutarı 1 milyon 223 bin Euro.

Avod Gıda’nın Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre sipariş, 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihleri arasında teslim edilecek.

2019 yılında sektöründe ihracat şampiyonu olan Avod Gıda, dünyaca ünlü Amerikan fast-food zincirinden gelen vegan burger talebi için de çalışmalarını sürdürüyor.

“Ar-Ge çalışmaları sürüyor”

Bir yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda sebze bazlı et geliştiren Avod Gıda, Türkiye’nin ilk bitkisel vegan parça etini de üretmiş oldu. Ayrıca sebze bazlı, sağlıklı, protein miktarı ve B12 vitamini yükseltilip kalorisi düşürülen kırmızı et, tavuk eti ve tuna balığının seri üretimine geçilmişti. Mayıs ayında KAP’a gönderilen bu bilgiler arasında sipariş toplama aşamasına geçildiği de açıklanmıştı.

Ağustos ayında ise KAP’a “Dünyaca ünlü bir Amerikan fast-food zinciri tarafından üretmiş olduğumuz vegan burgerlerle ilgilendikleri bilgisi gelmiş ve numune talebinde bulunulmuştur” açıklaması yapılmıştı.

Amerikan zincirle çalışmaların devam ettiğini söyleyen şirket yetkilileri, “Pandemi nedeniyle işleyişte bir yavaşlama oldu. Ancak Ar-Ge olarak ürün üzerinde çalışmayı sürdürüyoruz” dediler.

5 bin metrekaresi açık, toplamda 15 bin metrekare alan üzerinde yıllık 3 bin ton üretim yapan Avod Gıda, Türkiye kurutulmuş sebze ihracatının yüzde 20’sini tek başına karşılıyor.


 

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR