Emitt'te "Gastronomi Turizmi" konuşuldu

24 yıldır sektöre hizmet veren dünyanın en büyük dört turizm fuarından biri olan Emitt'te GASTRONOMİ TURİZMİ konuşuldu.
Kategori: HABERLER
Okuma: 1.371 kez
Yayın Tarihi: 03.02.2020 Pazartesi 15:14:01
PAYLAŞ

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe moderatörlüğünde gerçekleşen programın konukları, Gourmand Dünyanın En İyi Yemek Kitabı Ödülünün sahibi Sahrap Soysal, Şef ve TV programcısı Sinem Çapraz, Manej Urla'nın Şefi Sedat Arslan oldu. İstanbul Turizm İl Müdürü Coşkun Yılmaz’ın açılışı ile yükselen trend GASTRONOMİ TURİZMİ konuşuldu.

Sektörün katalizörü olmak sizce ne demek? Şeflerin, yemek yazarlarının, gezginlerin, girişimcilerin gastronomi turizminde rolü ne? Gastronomi Turizminin sunduğu potansiyel nedir? Potansiyelin açığa çıkması için sizin gibi şef-yazar-girişimcilerin (katalizörlerin) yapması gerekenler nedir?Yapılanların ortak payede buluşması ve ortak stratejilerle yol kat etmek için politikalar nasıl evrilmeli? Devlet mi yerel yönetim ölçeğinde mi? Gibi pek çok konu başlığını, konuklarla GASTROTALKS formatında, sıcak ve samimi havada interaktif bir panel gerçekleştirdi.

 

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR