19. Türk Festivali Ege Kültürünü Vaşington’un Kalbine Taşıyacak

ABD Başkenti’nin kalbinde 18 yıldır başarıyla düzenlediği geleneksel Türk Festival’lerine imza atan Vaşington Türk Amerikan Derneği (ATA-DC), bu seneki etkinliğinin yeni adresini The Wharf DC (DC İskelesi) ilan etti.
Kategori: HABERLER
Okuma: 5.190 kez
Yayın Tarihi: 01.10.2021 Cuma 09:05:45
PAYLAŞ

“Washington City Paper” adlı gazetenin okuyucuları tarafından “En İyi Festival” ve “En İyi Kültür Festivali” seçilen ödüllü Türk Festivali, 3 Ekim 2021 Pazar günü, Potomac nehri manzaralı yürüyüş yolları ve çeşitli cazibe merkezleriyle ABD’nin başkentin en gözde mevkilerinden biri olan Wharf DC'nin eşsiz iskelelerinde gerçekleşecek. Bu kültürel şenlik, her yıl çok sayıda sanatçıyı, yerel zanaatkarı ve Türkiye’ye özgü gıda ürünleri satıcılarını bir araya getiriyor. Festival, canlı halk dansları ve müzik performanslarından, çocuklar ve yetişkinler için sanat faaliyetlerine kadar tam gün ücretsiz etkinlikler sunuyor. Ziyaretçiler, lezzetli yemekleri, geleneksel Türk kahvesi, fal baktırma ve Kapalıçarşı deneyimi gibi Türkiye'nin çok sevilen değişik özelliklerinin tadını çıkartıyorlar.
 


ATA-DC, 1965'ten bu yana kültürel, sosyal ve eğitici programlarıyla 56 yıl boyunca kentteki çeşitliliği artırmayı kendine misyon edindi. Türk Festivali’ne ilaveten, ATA-DC, bu sene “9. Geleneksel Türk Mirası Ayı” boyunca geleneksel sanatları, mutfağından örnekleri ve filmlerinin sergilendiği çeşitli etkinliklerle Türk kültürünü tanıtarak Vaşington halkını sihirli bir Türkiye turuna davet edecek. Bu kültürel şenlik aynı zamanda Türkiye'nin en güzel bölgelerinden birini öne çıkartacak: ‘’Ege: Mutluluk Sahili.’’


 
Vaşington’lular Wharf DC'de Türkiye'nin Harikalarını Keşfedecekler 

Gönüllülerin önderlik ettiği, kar amacı gütmeyen ATA-DC Derneği, ülkenin Başkenti’nin kalbinde, tüm Vaşingtonluları büyük bir heyecanla Ege bölgesinin tarihi, kültürel ve lezzet hazinelerini keşfetmeye davet ediyor. Ege bölgesi, harika manzaraları, göz kamaştırıcı sahil şeritleri, tertemiz kumsalları, çam ormanları ve zeytinlikleri ile doğa severler, fotoğrafçılar ve tarih meraklıları için mükemmel imkanlar sunmaktadır. Bir çok popüler tatil köyü ve balıkçı barınağı sahil boyunca yer almaktadır. Ege, binlerce yıl boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ziyaretçiler, geleneksel Türk Festivali'nde Ege mutfağı ve kültürüne kısaca göz gezdirme şansına sahip olacaklar. 


 
Festivalin öne çıkan diğer özellikleri arasında şunlar bulunmaktadır:

** Festival sahnesinde gün boyu canlı dans ve müzik performansları yapılacak. Ankara’dan usta perküsyonist Murat Günaydın ve May Dans ve Perküsyon grubu ziyaretçilere bir müzik ve gösteri şöleni sunacak. Ayrıca semazen gösterisi düzenlenecek.
 
** Washington DC'deki yerel Türk restoranları tarafından kebaplar, vejetaryen yemekleri, hamur işleri ve tatlılar gibi Türk mutfağından örnekler satışa sunulacak.
 
** Çok popüler olan Türk kahvesi çadırında kahveseverlere otantik Türk kahvesi sunulacak, falcılar kahve telvesinden fal bakacak. 
 
** “Kültür Çadırı” Türk sanat ve kültürünü anlatan sergilerin yanı sıra canlı gösterilere evsahipliği yapacak.
 
** Türk çarşısında 20'den fazla esnaf ve zanaatkar Türk takılarını ve el dokuması tekstil ürünlerini sergileyecek.
 
** Çocuk Çadırı’nda, Türk kültürü uygulamalı etkinliklerle tanıtılacak, çocuklara ve ailelerine unutulmaz anlar yaşatılacak. 
 
Türk Festivali Komitesi Başkanı Patsy Jones ve Festival Komitesi Üyeleri, Türk Mirası Ayı ve Geleneksel Türk Festivali hakkında konuşmak isteyenlerle sohbet edecekler. 


 
Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret edebilirsiniz: www.turkishfestival.org 
Bizi takip edin: www.fb.com/washingtondcturkishfestival / @turkishfestival  

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR