Vücutta ilaç görevi gören mucizevi besin

Bazı besinler tüketildiği zaman vücutta adete bir ilaç görevi görüyor. İnsan sağlığına birçok faydası bulunan siyah turp da bu besinler arasında yerini alıyor. Peki, siyah turpun faydaları nelerdir?
Kategori: BESLENME
Okuma: 12.987 kez
Yayın Tarihi: 27.03.2020 Cuma 18:55:56
PAYLAŞ

Uzmanlar, ciltte oluşan sorunlardan sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar birçok faydası bulunan siyah turpun bol bol tüketilmesini öneriyor. İşte siyah turpun faydaları…

Cilt sağlığı için faydalıdır

Parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için ihtiyacınız olan ilk şey, temiz bir iç sistemdir. İçeriğinde bulunan B vitamini, çinko ve fosfor sayesinde etkili bir kan temizleyicisi olan siyah turp, vücudumuzdaki atık maddelerin yanı sıra her türlü toksini de ortadan kaldırır.

Cilt lekelerini giderir 

Siyah turp zengin antioksidan içeriğe sahiptir. Ayrıca içeriğinde cildin yaşlanmaya karşı mücadele edebilmesi için önemli olan C vitaminini barındırır. Aynı zamanda, vücuttaki oksidasyonu engelleyen son derece güçlü birkaç başka bileşiği daha bünyesinde barındırır. Bu nedenle, siyah turp suyunun düzenli tüketilmesi zararlı serbest radikallerden kurtulmamıza ve bu sayede daha genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Soğuk algınlığı ve öksürüğü giderir 

Siyah turp, kronik soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde de oldukça etkilidir. Turpun suyunu sıkıp üzerine biraz şeker ilave etmeniz tedavi için yeterli olacaktır. Her sabah meyve suyu olarak tüketebilirsiniz. Solunum sistemi enfeksiyonları için mükemmel bir ilaç.

Bronşite etkisi büyüktür 

Bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklara siyah turpun etkisi oldukça fazladır. Akşamdan turpun içini oyarak ve oyulan kısma bir miktar bal eklenerek bir bardağın üstünde bekletildiğinde; sabah saatlerinde bardağın içerisine akan turp suyu ve bal karışımı tüketildiğinde doğal bir öksürük şurubu elde edilmiş olur.

Tiroid hormanlarını dengeler

Siyah turpun en başarılı olduğu konulardan biri de tiroid hormonlarındaki düzensizliklere çözüm sunmasıdır. Raphanin, tiroit hormonlarının vücutta salgılanmasını ve üretimini düzenli bir şekilde yapılmasını sağlayan doğal bir enzimdir. Siyah turp ise Raphanin bakımından çok zengin bir besindir. Hiper / hipotiroidizmden şikayetçiyseniz siyah turp tüketerek hormonlarınızın düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Saçınızın yağ dengesini ayarlar 

Siyah turp, saç derisinin fazla yağlanmasını ve kurumasını da tedavi eder. Bununla beraber kepek şikayetiniz varsa bugünden itibaren siyah turpun suyunu uygulamaya başlayın. Bu sayede saçınız ve kafa deriniz gerekli besin maddelerini sağlamış olacaktır.

Böbrek taşlarının atılmasını sağlar 

Böbrek ve safra kesesinde oluşabilecek taşlara karşı siyah turp doğal bir çözümdür. Üstelik taşlardan kaynaklanan acıyı da hafifletir ve idrara çıkmayı kolaylaşırır.

Sindirim sistemini geliştirir

Siyah turp mükemmel bir detoksifikasyon ajanıdır. Bu sayede mideden toksinleri de temizler. Bu, midenin PH seviyesinin korunmasını sağlar ve ayrıca içerdiği zengin lif kaynağı ile sindirimi kolaylaştırır.


 

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR