Burada da bir DETOKS varmış…

Herkes iyi bir sağlığa, süper bir fiziğe sahip olmak ister. Uzun zamandır bununla ilgili olarak, özellikle kadınlar ve kadınların zorlaması ile erkekler belli aralıklarla detoks yapıyor. Önce tanımdan mı başlasak? Detoks nedir?
Kategori: BESLENME
Okuma: 20.582 kez
Yayın Tarihi: 28.10.2020 Çarşamba 14:00:43
PAYLAŞ

En basit anlatımıyla, de “arınmak”, toksin “zehir”, detoks “zehirlerden arınmak”… Aslında siz hiç detoks yapmasanız da, vücudunuz sizden habersiz her gün detoks yapıyor ve toksinleri vücudunuzdan atıyor. Siz detoks yaparak vücudun bu kendi kendini onarma mekanizmasına yardımcı oluyorsunuz. Detoks yapmak kadar, toksinleri vücuda almamak da önemli. 

Toksinlerin vücudumuzda yer almasına neler sebep oluyor?
Dışarıda geçirilen akşamlar, abur cubur, alkol, bol yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketimi. Üzerine az veya hiç su. Bir de hareketi kısıtladığınız zaman ortaya çöp dolu bir vücut çıkıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde detoksa ihtiyaç duyulmasının sebepleri de ortada zaten. Kış döneminde evden işe, işten eve bir haldeyken; havalar ısındıkça daha hareketli bir duruma geçiyoruz. 

Detoks yaparken sağlıklı ve mevsiminde meyve sebze suları tabi ki çok faydalı. Ancak sebzenin kendisini de çiğ olarak tüketebilmeniz ayrı bir önem taşıyor. Sizin tercihiniz aslında… Maydanoz suyu içmek mi, maydanoz yemek mi? Hangisini severseniz.

Detoks yapmak için bol su her zaman öneriliyor. Ancak bol suyun da bir sınırı var. Bol su asla çay, kahve, asitli içecekler değil. Hatta detoks sırasında içtiğiniz sebze meyve suları da değil. Bildiğiniz sade su. Çünkü metabolik denge için su çok önemli. Atlanmaması gereken önemli nokta, bol ama ne kadar bol. 2,5 litre ideal görünüyor. Çünkü, suyu da çok abartırsanız, böbreklerinize zarar verebilir, vücudunuzun mineral dengesini bozabilirsiniz. Önerilen 2,5 litre su, toksinlerin idrarla dışarı atılmasında yeterli bir miktar.

Hareketsiz olmaz !!! Mutlaka yürümek, koşmak, yüzmek, severek yaptığınız veya sağlığınızın el verdiği spor ne ise… Terlemek toksin atımında vazgeçilmez….

Detoks ne kadar sürmeli?
Genellikle uzmanlar 3 gün ila 1 hafta arasında detoks önerilerinde bulunuyor. Tavsiyemiz ise; yaşınız, sağlık durumunuz, yaşam tarzınız ve vücudunuzun o dönemdeki durumuna göre uzman bir diyetisyenin bu konuda size öneride bulunması. Kaş yapayım derken, göz çıkarmamak lazım… Farkında olmadan, kendi kararınıza göre yapacağınız bir hata size büyük sağlık sıkıntıları doğurabilir. Lütfen işin uzmanlarından destek alın…

Peki ya detoks sonrası…
Detoksumuzu yaptık bitti. Şimdi ne yapmalıyız? Detoks yapmamıza sebep olan yeme içme alışkanlıklarından uzak durmak ve bedenimizi toksik maddelerle doldurmamak ana prensip olmalı. Sonuçta kendinize kötü davranıp, bir haftada mükemmele dönmek bir ritüel haline gelirse, bir süre sonra vücudunuz size bazı sinyaller gönderip, bu tavrınızın doğru olmadığını müjdeleyecektir. 

Detoks sonrasına özen göstermeyi kendinize bir prensip olarak belirlemeyi unutmayın lütfen…

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR