Bitki petrolü bir ülkeye sahibiz

YAZAR: Deniz ORHUN

Kategori: MAKALE
Okuma: 1.848 kez
Yayın Tarihi: 12.02.2018 Pazartesi 15:16:16
PAYLAŞ
Yapılan araştırmalar, çalışmalar gösteriyor ki; Hakkari ve Yüksekova’da 3 bine yakın bitki türü tespit edilmiş, ‘’Bu da dünyada eşi benzeri çok az olan bir durum.

Düşünün ki, bütün Avrupa’da 12 bin 500, bütün Britanya’da 2 bin bitki türü var. Bizim Hakkari ve Yüksekova’da 3 bin. Üstelik bunların çoğu oraya özgü, oraya endemik ya da nadir bitkiler. Bir kısmı İran’da da var. Yani dünya devi ilaç firmalarının ağzının sulanacağı bitki petrolü topraklara sahibiz.

Ege bölgesine baktığınızda da yabani kereviz, şevketi bostan, hardal otu çiçeği, arapsaçı, turp otu, acı filiz derken inanılmaz bir çeşitlilikle karşılaşıyorsunuz. Ülkenin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına bitki zenginliğiyle kaplı. Hem de dünyanın hiçbir yerinde olmayan türlerle. Bu sayımızda ısırgan otunu etli olarak yaptık ve ele aldık. Isırgan otunun meyveleri esmer renkte ve fındıksıdır, yani tohumu yağ ihtiva eden bir besi dokusuna sahiptir. Isırgan bitkisinin geleneksel ve güncel kullanılışında; toprak üstü kısımları (herba), taşıdığı flavonoit bileşikler, mineral maddeler ve karotenoit bileşikler nedeniyle diüretik etkisi vardır. Bu diüretik etkisi nedeniyle; zayıflama çaylarının, idrar yollarını yıkamaya ve romatizmal ödemlerin boşaltılmasına yönelik çayların ve bitkisel ilaçların bileşimine girmektedir. Taşıdığı emergenz tüyler, bitkiye dokununca başı kırılır ve içindeki histamin gibi maddeler, cilde değen yerde kaşıntı ve kızarıklık yapar, bu nedenle Türkçede ısırgan denmektedir. Ayrıca kas ağrılarına ve romatizma ağrılarına da iyi geldiği halk arasında söylenmektedir. Konuyu doktorunuza ve beslenme uzmanınıza danışmanızı tavsiye ederim.Peki biz ısırgan otlu etli yemeğimizi nasıl yapacağız? Bu bölümdeki püf noktamız soğanı doğrarken ve yemeğinize katarken dikkat etmeniz gerekenler. Bir kadını ağlattıktan sonra kendini ateşe atan şeye “soğan” diyoruz. Soğan neden bizi ağlatır ve et yemeğimizi nasıl etkiler? Soğanın bu etkisinden kurtulmak için, soğanınızı kesmeden önce biraz dondurmanız, kestiğiniz bıçağa sirke sürmeniz ve arkanızdan hafif bir vantilatör çalıştırarak soğandan çıkan havayı yüzünüzden uzaklaştırmanız, dalgıç gözlüğü kullanmanızdan daha konforlu olacaktır.
food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR