Sağlıklı adımlar projesi

Milli Eğitim Bakanlığı ve Nestlé iş birliğiyle 2012 yılında başlatılan Sağlıklı Adımlar Projesi’nin 2018-2019 dönemi 2-4 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen eğitici eğitimiyle başladı. 6 yılda 13 ilde 70 bin öğrenci ve 140 bin veliye ulaşan proje, yeni dönemde Samsun ve Gaziantep’in eklenmesiyle 15 ilde sürdürülecek.
Kategori: HABERLER
Okuma: 2.852 kez
Yayın Tarihi: 05.10.2018 Cuma 19:03:38
PAYLAŞ

Çocuklar başta olmak üzere öğretmenler ve ebeveynleri içeren geniş bir hedef kitlede dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında farkındalık oluşturmak amacıyla yürütülen proje ile bir yılda 15 bin öğrenci ve 30 bin veliye ulaşılması hedefleniyor. 

Yaşam kalitesini artırmak ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmak amacı ile çalışmalarını sürdüren Nestlé’nin, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yürüttüğü Sağlıklı Adımlar Projesi, Nestlé’nin dünya çapında bugüne kadar 84 ülkede 14 milyon çocuğa ulaştığı “Healthy Kids - Sağlıklı Çocuklar” programının bir parçası olarak, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında farkındalığını geliştirmeyi ve doğru alışkanlıklar kazandırmayı amaçlıyor.

Projenin, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı uygulamaları 2-4 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul Silence Otel’de düzenlenen eğitici eğitimiyle başladı. 

Akademisyenlerden eğitim alan öğretmenler okullarındaki öğretmen ve velileri bilgilendirecek

Eğitimler, konusunda uzman olan akademisyenler tarafından verildi. Sağlıklı ve dengeli beslenme modülünde Fenerbahçe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muazzez GARİPAĞAOĞLU, fiziksel aktivite modülünde ise Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Mehmet İNAN ile Dr. Saime ÇAĞLAK SARI projenin daha etkili uygulanması için temsilci öğretmenlere kapsamlı eğitimler verdi. 

Eğitim seminerinde ayrıca 2017-2018 eğitim öğretim döneminde İyi Uygulamalar Paylaşımı yarışmasında dereceye giren öğretmenler için ödül töreni düzenlendi. Hayata geçirdikleri yaratıcı uygulamalarla projenin etkililiğini artıran öğretmenler yeni dönemde projede görev alacak öğretmenlere deneyimlerini aktardı. 

Sağlıklı Adımlar eğitici eğitimine 15 ilden belirlenen pilot okul öğretmenleri katıldı. Bu eğitimde alınan bilgiler ışığında tüm 3. sınıf öğretmenleri velileri için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında birer seminer düzenleyecekler. Eğitim öğretim dönemi boyunca uygulanacak projeyle ilkokul 3. sınıf öğrencilerine Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerindeki kazanımlarla ulaşılacak. 

Yeni proje illeri: Samsun ve Gaziantep

Sağlıklı Adımlar projesi bugüne kadar aralarında Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa’nın bulunduğu 13 ilde 66 okulda uygulandı. 2018-2019 döneminde ise Samsun ve Gaziantep’in de eklenmesiyle il sayısı 15’e, okul sayısı ise 76’ya çıkacak. 

Projenin başladığı 2012 yılından bu yana 70 bin çocuk, 140 bin veli ve 2.500 öğretmene ulaşan Sağlıklı Adımlar projeden yeni uygulama döneminde 15 bin öğrenci ve 30 bin velinin yararlanması hedefleniyor. 

6 yılda öğrencilerin bilgi artışı %18,8 oldu

Projenin hedef kitleler üzerindeki etkilerini saptamak üzere bağımsız bir araştırma firmasıyla projeye katılan öğrenci ve öğretmenlere her yıl eğitim dönemi öncesi ve sonrasında bir test uygulanıyor. 2.000 öğrenci ve 66 öğretmen ile yapılan 2017-2018 dönemi ölçme değerlendirme sonuçlarına göre, bu dönemde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularındaki bilgi artışı öğrencilerde yüzde 19, öğretmenlerde yüzde 6,5 olarak gerçekleşti. Öğrencilerdeki artış, 6 yıllık uygulama döneminin en yüksek ikinci pozitif bilgi artış oranı olarak dikkat çekti. 

Altı yılın ölçme değerlendirme sonuçlarına göre bilgi artış oranları ise ortalama olarak öğrencilerde yüzde 18,8, öğretmenlerde yüzde 16,6 oldu. 

Ölçme değerlendirme çalışmalarının diğer ayağı olan “Öğrencilere Yönelik Tutum ve Davranış Analizi” raporuna göre eğitim sonrası her sabah kahvaltı yapan öğrenci oranı yüzde 4 artışla yüzde 82’ye ulaştı. Projenin gün içinde ortalama su tüketimine de olumlu yansıdığı görüldü. “Günde 5 bardaktan fazla su içerim” diyen çocukların oranı yüzde 9 arttı. Düzenli spor yapan çocukların oranında ise yüzde 6’lık bir artış yaşandı.  

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR