Çevreye saygısı ödüle layık görüldü

Yüzyıllar boyu sofralarımızı süsleyen zeytini, çevreci ambalajlar ve geri dönüştürülebilen cam ürünlerinde tüketiciler ile buluşturan Fora Zeytin, her bir zeytin üretiminde doğaya hak ettiği saygıyı göstermeye devam ediyor.
Kategori: HABERLER
Okuma: 7.751 kez
Yayın Tarihi: 30.11.2018 Cuma 15:35:16
PAYLAŞ

Güneşten aldığı enerji ile dünyanın en büyük zeytin işleme tesisinde yeşil enerjiye sahip Fora Zeytin, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından düzenlenen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”nde, “Atık Yönetimi Sistemi ve Uygulamaları” dalında teşvik ödülü almaya hak kazandı.

Dünyada ve ülkemizde sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarının daha fazla yaygınlaşması ve kamuoyunda duyurulması için Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) her yıl, geri dönüşüme önem veren firmaları “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”nde buluşturuyor.

Bu yıl, 29 Kasım tarihinde düzenlenen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri”nde birbirinden etkili çevre politikaları ile doğaya katkı sağlayan Fora Zeytin, gerçekleştirdiği çevreci ve yeşil projeleri ile “Atık Yönetimi Sistemi ve Uygulamaları” dalında “Yeşil Nokta Teşvik Ödülü”ne layık görüldü. Birbirinden başarılı projelerin aktarıldığı ve yoğun katılımın olduğu ödül töreninde, Fora Zeytin adına ödülü Fora Zeytin Genel Müdürü Efe Yazıcı aldı. 

KENDİ ENERJİMİZİ ÜRETİR KONUMDAYIZ

Sürekli geliştirilen çevre yönetim anlayışını benimsediklerini söyleyen Fora Zeytin Genel Müdürü Efe Yazıcı; “Fora Zeytin olarak gücümüzü kökleri binlerce yıla dayanan zeytinden alıyoruz. Doğa, yaptığımız tüm iyilikleri bize fazlasıyla geri veriyor. Bu nedenle de üretimde önceliğimiz verimlilik ve sürdürülebilirlik. Enerji ihtiyacımızı temiz ve yenilenebilir kaynaktan sağlamak amacıyla çıktığımız bu yolculukta artık çevreye yönelik adımlar bizim işimizdeki en önemli politikamızdan biri haline geldi. Güneş enerjisi ile çalışan fabrikamız sayesinde bir yılda önlediğimiz karbon salınımı miktarı 400 otomobilin karbon salınımına ve diğer bir deyişle 50 bin ağacın temizlediği havaya denk geliyor” dedi.


ÜRETİMİN TAMAMI DOĞA DOSTU

Firmaların üretimde sürdürülebilirlik anlamında yaptığı çalışmaların artık ödül törenleri ile kamuoyunda paylaşılarak farkındalık oluşturduğunu ekleyen Yazıcı; “Ülkemizde çevreye yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak, kamuoyunu da bu yönde bilinçlendirmek adına ÇEVKO tarafından dördüncüsü düzenlenen bu ödül töreninde bizler de yer aldığımız için çok mutluyuz. Balıkesir’in Havran ilçesinde dünyanın en büyük zeytin işleme fabrikasında yer alan arıtma tesisinin yanı sıra, fabrikada tüketilen enerjiyi de güneş panellerinden karşılıyoruz. Ayrıca fabrikamızda üretime olduğu kadar tüketime de önem veriyoruz. Üretim sürecinde ortaya çıkan tüm atıkları ayrıca ayrıştırıyor ya da geçici olarak depoluyoruz. Atık suları arıtma tesisimizde yeniden geri dönüştürerek fabrikamızın bulunduğu Havran bölgesindeki çaya yönlendiriyoruz. Çıkan katı atıkları ise geçici depo sahalarımızda kategorilere ayrıştırarak saklıyor, geri dönüşüm için yönlendiriyoruz. Fabrikada çevre dostu kokusuz, renksiz ve zehirli olmayan sıvı fazda LNG yakıt tüketiyor, iş güvenliğinde kullandığımız baretlerde de geri dönüşümlü ürünler tercih ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın karşılığında ÇEVKO tarafından bu ödüle layık görülmekten onur duyuyoruz” diye konuştu.


 

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR