‘Darı’sı sağlıklı yaşam tutkunlarının başına

Türkiye’nin lider bulgur üreticilerinden Duru Bulgur, besin yönünden zengin yeni ürünü Duru Lival Darı ile hem Türkiye’de yaşayan Ruslara müjde veriyor, hem de sağlıklı beslenmek isteyenlere lezzetli bir seçenek daha sunuyor.
Kategori: HABERLER
Okuma: 1.644 kez
Yayın Tarihi: 09.06.2019 Pazar 14:04:39
PAYLAŞ

Dünyada, taş değirmenlerde öğütme yöntemini üretim tesislerine entegre eden tek firma olan Duru Bulgur, birbirinden lezzetli ve besleyici ürün çeşitlerine Duru Lival Darı’yı ekledi.

Rus mutfağında “Darı” 

Özellikle tüketiminin yoğun olduğu Rusya ve Ukrayna’da büyük ilgi gören darı, Türkiye’de yaşayan Ruslar tarafından da çok sevilmesine rağmen zor bulunuyordu. Rusların, geleneksel mutfak kültürlerinde buğday, arpa, inci arpa, yulaf ezmesi, darı lapası gibi yemekler ağırlıklı yer alıyor. Özellikle Rusya'da refahın bir simgesi olarak görülen darı lapası, modern ailelerin menüsünde de ağırlığını korumaya devam ediyor. Sadece günlük yemeklerinde değil, aynı zamanda kutlama sofralarında da darı lapası tercih ediliyor.
Darı, yüksek oranda protein içeriyor

Geçmişi 6 bin yıl öncesine uzanan darı; tatlı, salata, lapa ve çorbalarda kullanılan bir tohum. İlk defa Çin’de keşfedildiği düşünülen ve oradan Hindistan, Rusya ve Afrika topraklarına yayılmış olan darı, yüksek oranda protein, lif, magnezyum ve demir içeriyor. Tuzsuz yapısıyla sağlıklı beslenmede alternatif arayanlara lezzetli bir seçenek sunuyor. 

Ülkemizde kış aylarının vazgeçilmezi boza yapımında da kullanılan darı; kalp hastalıkları ve kanser riskine karşı koruyucu olmasının yanı sıra sindirim problemi yaşayanların tercih ettiği bir besin olarak biliniyor. 

Duru Lival Darı, Ruslar dışında günümüzün modern beslenme alışkanlıklarını benimseyen, mutfakta yeni ve farklı lezzetler denemek isteyen tüketiciler için de ideal bir ürün. Protein değeri yüksek olduğu için sporculara ve diyet yapmak isteyenlere de tavsiye ediliyor. “Darı Lapası” Tarifi

Malzemeler
• 1 Su Bardağı Darı
• 3 Su Bardağı Sıcak Su
• 3 Su Bardağı Süt
• 1 Çay Kaşığı Tuz
• 2 Yemek Kaşığı Şeker
• 1 Yemek Kaşığı Tereyağ 

Hazırlanışı: Önceden ıslatılarak veya haşlanarak kullanılan darı, önce bol su ile yıkanır. 3 su bardağı suyu kaynattıktan sonra tencereye yıkanan darı ilave edilir. Suyunu çekene kadar pişirilir. Suyunu çektikten sonra 3 su bardağı süt, 1 çay kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı şeker ilave edilir. Sütü de çektikten sonra 1 yemek kaşığı tereyağ ilave edilip son bir kez karıştırılıp dinlenmeye bırakılır.
 

food time logo

FOOD TIME SOSYAL AĞLARDA

Bizleri sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Hem güncel haberlere hemde dergi içeriğimiz ile ilgili duyurulara ulaşmak için hesaplarımızı beğenip takip edebilirsiniz

YORUMLAR